ENERJİSA ÜRETİM SANTRALLERİ A.Ş.

Hissedarlarımız

Nisan 2013 itibariyle, dünyanın en büyük özel elektrik ve doğal gaz şirketlerinden biri olan E.ON’un şirketimize %50 ortaklık süreci tamamlandı. Enerjisa Üretim Santralleri A.Ş., Sabancı Holding ve E.ON’un eşit hisse yapısına dayalı ortaklığında faaliyetlerini sürdürüyor.

Sabancı

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş., Türkiye’nin en büyük topluluklarından biri olan Sabancı Topluluğu’na bağlı şirketleri temsil eden ana şirkettir ve Topluluğa bağlı şirketleri stratejik bir bakış açısı ile yönetmektedir. Sabancı Topluluğu’nun temel iş alanları; banka, finansal hizmetler, enerji, sanayi, yapı malzemeleri ve perakendedir. Sabancı Topluluğu şirketleri faaliyet gösterdikleri sektörlerin pek çoğunda lider konumdadır.

Sabancı Topluluğu’na bağlı şirketler; 2020 yıl sonu itibarıyla 14 ülkede faaliyetlerini sürdürmekte olup ürünlerini Avrupa, Orta Doğu, Asya, Kuzey Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’da pazarlamaktadır. Sabancı Topluluğu sahip olduğu saygınlık, marka imajı, güçlü ortaklıkları, Türkiye piyasaları hakkındaki bilgi ve deneyimi sayesinde ana faaliyet alanlarında büyüyerek, Türkiye ekonomisinin gelişimine katkı sağlayan önemli bir güç haline gelmiştir.

Sabancı Holding’in uluslararası iş ortakları arasında konularında dünyanın önde gelen isimleri; Ageas, Aviva, Bridgestone, Carrefour, E.ON, Heidelberg Cement, Marubeni, Skoda ve Philip Morris yer almaktadır. Sabancı Holding; finansman, strateji, iş geliştirme ve insan kaynakları işlevlerinin koordine edilmesinin yanı sıra Topluluğun vizyon ve stratejilerinin belirlenmesinden, Topluluk içinde yaratılacak sinerjiyle hissedarlara sağlanan değerin artırılmasından sorumludur.

2020 yılında Sabancı Topluluğu, 104 milyar TL kombine satış geliri elde etmiş ve konsolide net kârı 4,8 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Sabancı Holding’in en büyük hissedar grubunu Sabancı Ailesi oluşturmaktadır. Sabancı Holding hisselerinin fiili dolaşım oranı 2020 yıl sonu itibarıyla %48,5 seviyesindedir. Sabancı Holding’in kendi hisselerinin yanı sıra 11 iştirakinin hisseleri de Borsa İstanbul’da (BIST) işlem görmekte ve Borsa İstanbul’un piyasa değerinin %6,1’ini oluşturmaktadır.

Detaylı bilgi için: https://yatirimciiliskileri.sabanci.com/tr/

e-on Logo

E.ON SE, Essen, Almanya merkezli yatırımcı sermayeli bir enerji şirketidir. E.ON'un faaliyetleri üç işletme birimi altında segmentlere ayrılmıştır : Enerji Şebekeleri, Müşteri Çözümleri ve Yenilenebilir Enerji. E.ON, ağırlıklı olarak Almanya, İngiltere, ABD, İsveç, Doğu-Orta Avrupa ve Türkiye'de faaliyetlerini sürdürmektedir. Yaklaşık 43.000 çalışanı bulunan E.ON, 2016 yılında 38 milyar Euro satış gerçekleştirmiştir.

Enerji Şebekeleri segmenti, dünün elektrik hatlarını yarının akıllı enerji ağlarına dönüştürmek üzere elektrik ve gaz dağıtım şebekelerinden oluşmaktadır. Müşteri Çözümleri segmenti, Avrupa'nın enerji değişimini aktif olarak şekillendirmek üzere müşterilerle birlikte çalışmalar yapan bir platform görevi görmektedir. Bu faaliyetler, Avrupa'daki müşterilere enerji, gaz ve ısı, ve bunların enerji verimliliğini ve özerkliğini arttırarak farklı avantajlar sağlayan ürünler ve hizmetler sağlamayı içermektedir. Yenilenebilir Enerji segmenti, karada Rüzgar/Güneş ve denizde Rüzgar'dan oluşmaktadır. E.ON, yenilenebilir enerji üretim varlıklarını planlar, inşa eder, işletir ve yönetir.

İletişim

ENERJİSA ÜRETİM SANTRALLERİ A.Ş.
Barbaros Mah. Çiğdem Sk. Ağaoğlu My Office Apt. No: 1/16 Ataşehir/İstanbul V.D. Kozyatağı
V.N. 3350463440
Telefon
0216 512 40 01
Mersis No
0335046344000001